Mám si preniesť hypotéku do inej banky?

0

Dnes ma kontaktujú moji klienti  s jednoduchou otázkou: „ Mám si preniesť hypotéku do inej banky? Bude pre mňa výhodnejšie, zmeniť banku?”

Som presvedčený, že touto otázkou sa dnes zaoberá veľká väčšina majiteľov hypotekárnych úverov. Možno aj Vy?

Reklamy nás bombardujú zo všetkých médií a je veľmi ťažké to nevnímať. Škoda, že banky prezentujú iba zníženie úrokovej sadzby.

Ale aj s nižšou úrokovou sadzbou môže  byť pre vás nová hypotéka nevýhodná.

Chcem sa s vami podeliť o konkrétny prepočet, ktorý som vypracoval pre môjho klienta, ktorý prišiel s rovnakou otázkou.

Má hypotekárny úver vo svojej banke s úrokom 2,05 %. Do telefónu mi povedal: „Kontaktovala ma konkurenčná banka. Vôbec nechápem, odkiaľ má  na mňa kontakt, ale ponuka na hypotekárny úver je zaujímavá“.

Klientovi som vypracoval porovnanie nových možností prostredníctvom novej banky a možností jeho starej banky.

Do porovnania som zahrnul všetky poplatky a podmienky v konkrétnej banke, tak ako to opísal môj kolega Ján Oláh v článku: „Ako a kde refinancovať hypotekárny úver?”

Aký bol výsledok?  

Ak by klient prešiel do inej banky s novým úrokom 1,49 %, zostatok jeho úveru po období 5 rokov bude väčší, ako keby zostal vo svojej starej banke. To znamená, že by v konečnom dôsledku zaplatí  banke viac.

Znamená to teda, že 1,49 % môže byt viac ako 2,05 %.

Pre hypotekárny úver nie je podstatný iba úrok, ale aj všetky poplatky s tým súvisiace.

Na prvý pohľad  zmena úrokovej sadzby o niekoľko desatín percenta, či dokonca celé percentá je neuveriteľne lákavá.  A pravda je, že aj pre “finančných poradcov”, ktorí chcú za každú cenu províziu a na klientovi im veľa nezáleží.

Aký je záver?  

Skôr, než sa rozhodnete refinancovať svoj ​​hypotekárny úver len na základe nižšej úrokovej sadzby, nechajte si všetko prepočítať  finančným poradcom.

Výhodou pre Vás bude aj to , že Vám vytvorí lepšiu vyjednávaciu pozíciu pre vašu súčasnú banku , ktorá vám môže dať lepšiu ponuku.

Ušetrené peniaze potom môžete využiť na nastavenie programu tak, aby ste vašu hypotéku skrátili o niekoľko rokov.

ZDIEĽAŤ:

AUTOR ČLÁNKU

Na začiatku svojej kariéry som pracoval v poisťovni. Od roku 1998 sa venujem tréningu finančných poradcov v ČR a od roku 2006 na Slovensku. Za tú dobu som stretol veľa klientov, ktorí urobili úplne nelogické finančné rozhodnutia, ktorými si skôr poškodili ako pomohli. Preto som rád, že hlavnou myšlienkou projektu VÄČŠÍ PREHĽAD je prinášať informácie, ktoré Vám môžu pomôcť v prípade, že budete chcieť urobiť nezávislé finančné rozhodnutia. Rozhodnutia, ktoré dlhodobo zvýšia kvalitu Vášho života . Hlavne kvôli tejto myšlienke a svojim kolegom sa budem rád na projekte podieľať.

Komentovať článok