Ako zaplatiť menej za hypotéku?

0

Nie je vôbec jednoduché sa zaviazať splácať hypotéku tridsať rokov. Vždy keď s mojim klientom riešim túto situáciu, tak mu položím jednoduchú otázku.

Viete o koľko zaplatíte banke viac, ako ste si požičali?

V tejto chvíli vo vidine samostatného bývania to málokto chce vedieť. Mojou  povinnosťou (a povinnosťou každého férového finančného poradcu) je nájsť cestu, ako hypotekárny úver čo najmenej preplatiť.

Ako čo najmenej preplatiť?

  1. Na začiatku sa zameriame na zníženie klientových výdavkov. Každému dobre padne platiť menej. Rezerva v rozpočte sa vždy nájde.
  2. Následne zabezpečíme riziká, ktoré môžu spôsobiť dlhodobý výpadok príjmov. Aby sa klient nemusel z bytu, či domu sťahovať, keď sa mu dočasne zníži príjem a na hypotéku nemusí mať dostatok peňazí.
  3. Poistíme nehnuteľnosť, ak by sa niečo stalo.
  4. Začneme sporiť prostredníctvom sporiaceho účtu, aby mal klient pohotovostnú rezervu vo výške trojnásobku mesačných výdavkov.

A teraz to najpodstatnejšie.

To čo sme na začiatku ušetrili, alebo o čo klient platí menej na strane výdavkov, to použijeme na skrátenie doby splácania hypotekárneho úveru.

Ako sa dá splácať kratší dobu? Použijem príklad:

Ak má klient hypotekárny úver  vo výške 100 000 € na 30 rokov pri úrokovej miere 1,5 %, tak banke musím vrátiť  125 000 €.

Ak som môjmu klientovi na začiatku znížil jeho výdavky o 43 € mesačne a tieto ušetrené peniaze klient odkladal správnym spôsobom, tak môj klient bude hypotéku platiť nie 30 rokov, ale len 25 rokov.

Skrátením doby splácania hypotéky o 5 rokov ušetrím môjmu klientovi ďalších 4500 €.

Najhorší na tom všetkom je to, že väčšina klientov je zvyknutá platiť banke koľko si povie a vôbec sa nezaujíma o to, ako by ušetriť do rodinného rozpočtu.  A to je veľká škoda. Klienti platia, platia  a platia… a banka inkasuje, inkasuje a inkasuje…

Ak Vás zaujíma konkrétna úspora pre Vás, tam ma kontaktujte. Rád vám spočítam koľko ušetríte Vy. 

ZDIEĽAŤ:

AUTOR ČLÁNKU

Na začiatku svojej kariéry som pracoval v poisťovni. Od roku 1998 sa venujem tréningu finančných poradcov v ČR a od roku 2006 na Slovensku. Za tú dobu som stretol veľa klientov, ktorí urobili úplne nelogické finančné rozhodnutia, ktorými si skôr poškodili ako pomohli. Preto som rád, že hlavnou myšlienkou projektu VÄČŠÍ PREHĽAD je prinášať informácie, ktoré Vám môžu pomôcť v prípade, že budete chcieť urobiť nezávislé finančné rozhodnutia. Rozhodnutia, ktoré dlhodobo zvýšia kvalitu Vášho života . Hlavne kvôli tejto myšlienke a svojim kolegom sa budem rád na projekte podieľať.

Komentovať článok