Zníženie úrokovej sadzby mimo fixáciu.

0

V čase keď banky siahajú na historické minimá v úrokových sadzbách je otázka refinancovania hypotéky veľmi častou otázkou. Vyplatí sa zníženie úrokovej sadzby mimo fixáciu?

Rok 2015 priniesol historické minimá v úrokových sadzbách. Momentálne úrokové sadzby sa  v bankách začínajú na úrovni 1,8% bez podmienok cross-sellu v banke, 1,69% ak sa rozhodnete využiť aj ostatné produkty banky.

Ak ste si brali hypotekárny úver s vyššou úrokovou sadzbou, stojí za uváženie navštíviť svoju banku a opýtať sa na možnosti zníženia sadzby.

Aby ste mali predstavu koľko môžete ušetriť na splátke nižšie v tabuľke si môžete porovnať výšku mesačnej splátky s konkrétnou úrokovou sadzbou. Počítal som so splatnosťou 30 rokov.

Výška úveru Úroková sadzba Mesačná splátka Preplatenie
100.000 € 2% 369,60 € 33.063,01 €
100.000 € 3% 421,60 € 51.777,50 €
100.000 € 4% 477,40 € 71.869,50 €
100.000 € 5% 536,80 € 93.255,70 €

 

Zníženie sadzby vo svojej banke mimo fixácie. Je to vôbec možné?

Áno je. Nehovorím, že sa to môže podariť vždy, ale minimálne to stojí za pokus. Ako bývalý bankár viem ako funguje systém zvnútra banky a preto vám dám tip ako prinútiť svoju banku ,aby vám znížila úrokovú sadzbu. Ešte predtým  by som vám rád vysvetlil situáciu z pohľadu banky.  Boli časy keď sa banky zameriavali len na vyhľadávanie nových klientov, udržanie existujúcich klientov nebolo pre banky prioritou číslo jeden. Doba sa našťastie zmenila a udržanie klienta v banke je momentálne z pohľadu banky výhodnejšie a lacnejšie ako vyhľadanie nového klienta. Súvisí to aj s úrokovou sadzbou, ale aj celkovým nastavením. Existujú  tzv. úveroví turisti, ktorí vždy v čase fixácie idú za lepšími podmienkami do inej banky.

Najväčšie banky už začali s teóriou udržania klienta za každú cenu, dokonca aj hypotekárni špecialisti a jednotlivé pobočky sú odmeňované na základe odlivu klientov. Práve preto je teraz výborná šanca na to, aby ste navštívili svoju banku a porozprávali sa o znížení sadzby.

Ako ale prinútiť banku aby to urobila?

Mám reálnu skúsenosť u svojich klientov, s ktorými sme skúsili požiadať banku o to, aby prehodnotila úrokovú sadzbu aj mimo fixácie. Základom úspechu je záujem o svoju hypotéku. Prečo to hovorím? Za svoju prax som sa stretol s mnohými klientmi ktorí si mysleli, že keď vybavili hypotéku, nasťahovali sa do nového bytu alebo domu, tým to celé končí. V prvom rade teda odporúčam zaujímať sa o svoju hypotéku, celkovo o svoje peniaze, v konečnom dôsledku ste to vy kto platí banke nemalé peniaze. Navštívte svoju banku a oznámte im, že premýšľate nad tým, že odídete z banky, pretože máte vysokú úrokovú sadzbu. Odporúčam stretnúť sa s kompetentnou osobou, najlepšie riaditeľom pobočky.

Môj klient ma oslovil, s tým, že by rád refinancoval svoj úver, keďže mal úrokovú sadzbu 4,2 %, a bol ochotný zaplatiť aj poplatok 4% čo v jeho prípade znamenalo 3200€, len aby mal nižšiu splátku. Zvolili sme iný plán. Ja som mu pripravil ponuky z iných bánk, s tým, že najlepšia ponuka vyšla s úrokovou sadzbou 2,0% bez podmienky kúpiť si iné produkty od banky, akurát banka chcela mať aktívne využívaný účet.

Klient sám s ponukou prišiel do svojej banky a bol rozhodnutý odísť. Banka zareagovala presne ako sme počítali a ako sme chceli, jeho banka mu dorovnala úrokovú sadzbu a tým pádom ušetril na splátke 85 € a nemusel platiť poplatok za predčasné splatenie úveru. 85 € mesačne je 1020 € ročne a k najbližšej fixácií klient ušetrí  3060€.

Rada na záver.

Pozrite si svoje úverové zmluvy, pokiaľ máte finančného poradcu, poraďte sa s ním, prípadne ho požiadajte o proti ponuku z inej banky. Zaujímajte sa o to, kde môžete ušetriť. Navštívte svoju banku so žiadosťou o prehodnotenie svojej úrokovej sadzby. Banka pokiaľ si vás chce udržať, čo bude chcieť, vám vyhovie. Ak vám aj nedorovná úrokovú sadzbu z inej banky, určite vám sadzbu znížia. Týmto spôsobom môžete ušetriť nemalé peniaze na splátke.

ZDIEĽAŤ:

AUTOR ČLÁNKU

Na začiatku svojej kariéry som pracoval v poisťovni. Od roku 1998 sa venujem tréningu finančných poradcov v ČR a od roku 2006 na Slovensku. Za tú dobu som stretol veľa klientov, ktorí urobili úplne nelogické finančné rozhodnutia, ktorými si skôr poškodili ako pomohli. Preto som rád, že hlavnou myšlienkou projektu VÄČŠÍ PREHĽAD je prinášať informácie, ktoré Vám môžu pomôcť v prípade, že budete chcieť urobiť nezávislé finančné rozhodnutia. Rozhodnutia, ktoré dlhodobo zvýšia kvalitu Vášho života . Hlavne kvôli tejto myšlienke a svojim kolegom sa budem rád na projekte podieľať.

Komentovať článok